Terwijl het vandaag in Brussel en de Europese hoofdsteden vooral over stemmingen en akkoorden gaat, bereiden landbouwers zich in stilte voor op een nieuwe actiedag. Vandaag trekken ze opnieuw met tractoren de weg op, maar de toon werd gisteren al gezet. De onrust rond het omstreden handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Mercosur-landen kookt opnieuw over. Dat meldt
VRT NWS.
Het Algemeen Boerensyndicaat bevestigde dat landbouwers vandaag vanaf 11 uur filterblokkades zullen opzetten op enkele cruciale verkeerspunten. In Vlaanderen gaat het om knooppunten in Wommelgem, Gent en Zeebrugge. Ook in Wallonië worden gelijkaardige acties voorbereid.
Volgens het ABS zullen in totaal honderden tractoren ingezet worden. Het verkeer zal niet volledig stilvallen, maar op meerdere plaatsen wordt slechts één rijstrook vrijgehouden, wat vooral tijdens de avondspits voor zware hinder kan zorgen.
Waarom boeren net nu opnieuw druk zetten
De acties komen er op een cruciaal moment. Vrijdag stemmen de EU-lidstaten opnieuw over het vrijhandelsakkoord met de Mercosur-landen. Dat akkoord, waar al bijna 25 jaar over onderhandeld wordt, moet de handel tussen Europa en landen als Brazilië en Argentinië versoepelen.
Voor Europese boeren voelt dat als een directe bedreiging. Het ABS vreest dat landbouwproducten uit Latijns-Amerika, die onder minder strenge regels geproduceerd worden, tegen lagere prijzen op de Europese markt terechtkomen. “De Mercosurlanden kennen geen sluitende traceerbaarheid van antibioticagebruik en werken met productiemethodes die hier simpelweg verboden zijn,” klonk het vandaag scherp.
Geen eensgezindheid in België en Europa
Ook politiek blijft het dossier bijzonder gevoelig. België kondigde eerder al aan zich te zullen onthouden bij de stemming, omdat er geen consensus is binnen de federale regering. Intussen beloofde de Europese Commissie extra controles aan de grenzen en een verbod op bepaalde pesticiden in ingevoerde producten, maar dat stelt de sector allerminst gerust.
Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns maakte vandaag duidelijk dat die maatregelen onvoldoende zijn. Volgens hem blijft het speelveld ongelijk zolang Europese landbouwers onder strengere regels vallen dan hun concurrenten van buiten de EU.
Ook andere groepen sluiten aan
Opvallend is dat niet alleen boeren mobiliseren. Klimaatactivisten van Code Rood riepen vandaag op om zich bij de protesten aan te sluiten. De Boerenbond kiest dan weer voor een symbolische aanpak en bezoekt EU-parlementsleden met een “laatste bord Belgische kost” als signaal.