De dagen worden nu in korte tijd veel langer in Vlaanderen

27 mrt , 18:00Binnenland
Zonlicht
doorSarah Maes
Wie de afgelopen week ’s avonds buiten was, heeft het gemerkt: het blijft ineens veel langer licht. Dat is geen verbeelding. Rond het begin van de lente, de equinox, maken de dagen in Vlaanderen hun grootste groeispurt van het jaar door. Op dit moment winnen we elke dag bijna vier minuten aan extra daglicht.

De piek van de lente-inhaalslag

Vandaag, op 27 maart, bevinden we ons in de absolute piekperiode van de verlenging. Terwijl de dagen rond de kortste dag in december nauwelijks met enkele seconden per dag groeiden, gaat het nu in sneltreinvaart. In Vlaanderen komt er momenteel per week ongeveer 26 tot 27 minuten aan daglicht bij.
Deze versnelling heeft alles te maken met de stand van de aarde ten opzichte van de zon. Omdat de aarde rond deze periode precies 'op zijn zij' naar de zon toe kantelt, schuift de grens tussen dag en nacht op onze breedtegraad (ongeveer 51° Noord) het snelst op. Dit proces vlakt pas af richting de langste dag op 21 juni, wanneer de groei weer vertraagt tot nul.

Zondag: De psychologische lichtsprong

Hoewel de zon elke dag braaf haar minuten pakt, krijgen we dit weekend een extra boost. In de nacht van zaterdag op zondag gaat de zomertijd in. De klok gaat van 02:00 naar 03:00 uur, waardoor de zon zondagavond niet rond 19:00 uur, maar pas rond 20:00 uur ondergaat.
Voor onze biologische klok en ons humeur is dit een cruciaal moment. Meer avondlicht stimuleert de aanmaak van serotonine en onderdrukt melatonine, waardoor we ons energieker voelen. De combinatie van de natuurlijke verlenging en het verzetten van de klok zorgt ervoor dat we dit weekend gevoelsmatig in één klap de zomer tegemoet treden.

Wat betekent dit voor jouw tuin?

Niet alleen wij, maar ook de natuur reageert op deze lichtexplosie. De snelle toename van daglicht is voor planten het startsein om te groeien. In combinatie met de zachte temperaturen van rond de 10 à 12 graden die we momenteel in Vlaanderen zien, zorgt dit voor de bekende 'groene explosie' in de parken en tuinen.
Vogels beginnen hun zangrituelen eerder in de ochtend en de vroege bloeiers, zoals de eerste kersenbloesems en narcissen, profiteren volop van de extra fotosynthese. Het is dus hét moment om de tuinmeubelen van stal te halen en te genieten van die extra lange nazit.

Lichtstatistieken

Op vrijdag 27 maart komt de zon in Brussel op rond 06:29 uur en gaat ze onder om 19:05 uur. Dat is ruim 12,5 uur daglicht. Tegen het einde van volgende week (vrijdag 3 april) zal de zon, mede door de zomertijd, pas rond 20:17 uur ondergaan. In slechts zeven dagen tijd winnen we dus meer dan een uur aan 'bruikbaar' avondlicht.
loading

Loading