Er is een onverwachte wending in de slepende besparingsoperatie van
De Lijn in Limburg. Hoewel de vervoersmaatschappij aanvankelijk beweerde dat extra aanpassingen onmogelijk waren, ligt er op de valreep toch een nieuw plan op tafel dat verschillende bedreigde buslijnen zou kunnen redden. De Limburgse gemeenten reageren echter woedend op de gebrekkige communicatie en de enorme tijdsdruk.
Het reddingsplan voor de Limburgse bussen
In het nieuwste scenario van De Lijn wordt er geschoven met budgetten om cruciale verbindingen in de provincie te sparen. De grootste verschuiving vindt plaats bij de trambus tussen Genk en Maasmechelen. Door deze tijdens de daluren minder vaak te laten rijden — om het half uur in plaats van elk kwartier — komt er financiële ruimte vrij voor andere lijnen.
Dankzij deze ingreep en een extra budget van ruim 1,1 miljoen euro kunnen verschillende populaire lijnen hun huidige dienstregeling grotendeels behouden. Het gaat onder meer over de uurdiensten tussen Diest en Lummen en de verbinding tussen Lanaken en Rekem. Ook voor de stadslijnen in Tongeren, Borgloon en Sint-Truiden is er een adempauze: zij zouden op de meeste dagen elk uur blijven rijden. Zelfs voor de verbinding tussen Genk en Neerpelt is er weer hoop op een herstel van de ritten op schooldagen.
Bestuurlijke chaos en tijdsdruk
Ondanks de inhoudelijk positieve punten, is de Limburgse vervoerregio niet te spreken over de werkwijze van De Lijn. Eerder deze week werd nog gemeld dat een dergelijke oefening technisch onhaalbaar was, om vervolgens minder dan 24 uur voor de officiële deadline plotseling toch met dit alternatief te komen. De Limburgse burgemeesters en de provincie voelen zich voor voldongen feiten geplaatst en weigeren onder deze druk een formeel advies te geven.
De vervoerregioraad benadrukt dat een gedegen analyse van dergelijke grote veranderingen tijd kost, tijd die De Lijn hen simpelweg niet heeft gegund. Hierdoor blijft de regio officieel bij haar afkeuring van de eerdere plannen, ook al wordt erkend dat dit laatste voorstel inhoudelijk de minste schade toebrengt aan het netwerk.
Wat gebeurt er nu?
Het dossier verhuist nu naar de tafel van Vlaams minister van Mobiliteit De Ridder. Zij heeft de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid over welke besparingen er vanaf 1 juli 2026 effectief worden doorgevoerd. De Lijn zal het laatste voorstel, waarin de meeste lijnen overeind blijven, waarschijnlijk als voorkeursscenario presenteren aan de Vlaamse regering. Het is nu aan de minister om te bepalen of ze dit plan volgt of dat er nog extra correcties nodig zijn voor de Limburgse reiziger.
De voorgestelde wijzigingen op een rij
- Trambus Genk-Maasmechelen: Rijdt tijdens daluren om de 30 minuten (was 15 min). Piekuren blijven ongewijzigd.
- Lijn 35 (Diest-Lummen) & Lijn 66 (Lanaken-Rekem): Behouden hun huidige uurdienst.
- Stadslijnen Tongeren, Borgloon & Sint-Truiden: Uurdienst op school-, vakantie- en zaterdagen.
- Lijn 805 (Genk-Neerpelt): Grotendeels herstel van de ritten op schooldagen.
- Trambus Genk-Hasselt: Geen wijzigingen, blijft elke 15 minuten rijden.