Pakawi Park in Olmen, bij Balen, krijgt een stevige ingreep opgelegd door Vlaams minister van Dierenwelzijn Ben Weyts. Zestien dierenverblijven moeten sluiten na aanhoudende problemen rond dierenwelzijn en veiligheid. De maatregel heeft gevolgen voor ongeveer 150 dieren, maar de dierentuin zelf mag openblijven.
Volgens de berichtgeving van
RTV worden vijf erkenningen geschrapt, waarbij de betrokken verblijven op middellange termijn opnieuw in aanmerking kunnen komen voor een opening. Voor elf andere verblijven wordt de erkenning ingetrokken. Daar zal een nieuwe erkenningsprocedure nodig zijn voordat ze eventueel opnieuw toegankelijk kunnen worden voor bezoekers.
De dierenverblijven mogen niet langer zichtbaar of toegankelijk zijn voor het publiek zolang de vastgestelde problemen niet zijn aangepakt.
Problemen werden al jarenlang vastgesteld
De beslissing komt er na een langer onderzoek naar de werking van het dierenpark, dat vroeger bekendstond als de Olmense Zoo. Uit informatie die in het Vlaams Parlement werd besproken, blijkt dat inspecteurs
tussen 2021 en eind 2025 herhaaldelijk tekortkomingen vaststelden. Het ging onder meer om hygiëne, onvoldoende schuilmogelijkheden voor dieren, gebrekkige verrijking, onvoldoende opgeleid personeel en veiligheidsrisico's bij bepaalde verblijven.
In maart 2026 werd de mogelijke intrekking van de erkenning al besproken in het Vlaams Parlement. Minister Weyts benadrukte toen dat het dossier al jaren liep en dat het dierenwelzijn vooropstaat. Een volledige sluiting was op dat moment nog niet definitief beslist.
Dierentuin blijft open
Voor bezoekers betekent de nieuwe beslissing niet dat Pakawi Park volledig dichtgaat. Het park telt meer dan honderd dierenverblijven en huisvest honderden dieren. De zestien betrokken verblijven vormen dus slechts een deel van het geheel.
Pakawi Park had eerder zelf aangegeven dat het werkte aan verbeteringen op het vlak van veiligheid en dierenwelzijn. Zo werden onder meer aanpassingen aan dierenverblijven en omheiningen gemeld.