In de Chinese provincie Guangdong is een opvallende uitbraak van het chikungunyavirus aan de gang. Dat
virus wordt overgedragen door muggen en veroorzaakt griepachtige symptomen zoals koorts, huiduitslag en hevige gewrichtspijn. Volgens de meest recente gegevens van de lokale gezondheidsautoriteiten zijn er inmiddels meer dan 7.700 besmettingen vastgesteld, voornamelijk in de miljoenenstad Foshan.
Daar begon de uitbraak eerder deze zomer, maar intussen zijn ook gevallen gemeld in omliggende steden zoals Guangzhou. Zelfs de Chinese speciale administratieve regio Hongkong heeft inmiddels een eerste besmetting bevestigd. De lokale gezondheidsdiensten zijn daarom in hoogste staat van paraatheid.
Ongebruikelijke methodes om muggen te bestrijden
De Chinese autoriteiten voeren intussen de druk op om de verdere verspreiding van het virus in te dammen. In de regio’s rond Foshan en Guangzhou zijn grootschalige acties opgestart om de muggenpopulatie terug te dringen. Dat gebeurt niet alleen via klassieke methodes zoals insecticiden, maar ook via ecologische oplossingen. Zo worden larvenetende vissen uitgezet in vijvers, kanalen en andere stilstaande wateren, zodat de voortplanting van muggen wordt tegengegaan.
Daarnaast worden muggen ingezet die zelf geen gevaar vormen voor mensen, maar waarvan de larven zich voeden met die van andere muggen. De hoop is dat op die manier de verspreiding van het virus afneemt zonder gebruik van zware chemische middelen.
Strikte controle in apotheken zorgt voor ophef
De aanpak van de autoriteiten wordt echter niet overal met open armen ontvangen. Op sociale media regent het kritiek op bepaalde maatregelen, die voor velen doen denken aan de strikte controle tijdens de coronapandemie. Zo moeten apotheken in Foshan sinds kort de identiteit registreren van klanten die geneesmiddelen kopen tegen symptomen zoals koorts of gewrichtspijn. Het gaat onder meer om paracetamol en ontstekingsremmers. De overheid wil zo snel mogelijk kunnen achterhalen waar nieuwe infecties opduiken.
Hoewel het chikungunyavirus doorgaans niet dodelijk is, kunnen de klachten weken aanhouden en leiden tot langdurige gewrichtspijn. Er bestaat nog geen specifieke behandeling of vaccin voor de ziekte, al zijn er wel experimentele vaccins in ontwikkeling. Eerder dit jaar raakte bekend dat de vaccinatiecampagne voor risicogroepen tijdelijk werd opgeschort voor 65-plussers, wegens bezorgdheid over mogelijke bijwerkingen.