Georges-Louis Bouchez, voorzitter van MR, waarschuwt in een gesprek met De Morgen voor een veel minder zichtbare, maar volgens hem veel gevaarlijkere dreiging dan oorlog met Rusland. Terwijl het internationale discours zich toespitst op het risico op een derde wereldoorlog, legt Bouchez de vinger op een ander, volgens hem onderbelicht pijnpunt: onze digitale kwetsbaarheid.
Volgens Bouchez is het fout om enkel naar klassieke militaire risico’s te kijken. “Men maakt de mensen bang, net zoals tijdens de coronacrisis,” stelt hij. “Ik zeg niet dat zo’n oorlog onmogelijk is – de toestand is ernstig en een opeenstapeling van omstandigheden kan ertoe leiden –, maar het Russische leger is niet het grootste gevaar.”
De echte dreiging, zo meent hij, komt van digitale kwetsbaarheid. “Het grootste gevaar voor België is een cyberaanval. Je mag zoveel soldaten hebben als je wil, maar als ons bankensysteem platligt, riskeer je revoltes", aldus Bouchez. “Cyberveiligheid wordt de uitdaging voor ons, samen met onze afhankelijkheid op het vlak van industrie en energie.”
Daarom pleit hij ervoor om investeringen in strategische infrastructuur een prominente plaats te geven. Het gaat daarbij niet alleen om digitale veiligheid, maar ook om grondstoffen, energievoorziening en economische onafhankelijkheid. Europa moet volgens Bouchez opnieuw durven denken in termen van zelfvoorziening.
‘Europa moet weer mee kunnen spelen’
De liberale voorzitter houdt een pleidooi voor meer realpolitik. Niet alleen België, maar het hele Europese continent moet opnieuw een strategische speler worden op het wereldtoneel. Bouchez is daarbij niet bang om gevoelige thema’s aan te snijden. Zo stelt hij onder meer voor om mijnen in Europa opnieuw te openen: “Europa moet er opnieuw openen, want zelfs in de Waalse grond zitten er zeldzame metalen.”
Ook internationale samenwerkingen met regimes die vaak onder vuur liggen, zoals Qatar en Saudi-Arabië, mogen volgens hem niet uitgesloten worden. “Het zijn samen met de Verenigde Staten de enige landen met voldoende geld om te investeren,” klinkt het zakelijk.
Wat betreft het opleggen van sancties, bijvoorbeeld aan Israël, is Bouchez kritisch. Hij wijst op het economische nadeel voor Europese bedrijven: “Je straft er alleen de Europese bedrijven mee. De Amerikaanse bedrijven staan klaar om hun plaats in te nemen en die contracten te ondertekenen.”
Het volledige interview met Georges-Louis Bouchez verscheen in De Morgen.