De afgelopen weken vroegen heel wat klanten zich af of Everyday, het goedkoopste huismerk van
Colruyt, stilaan zou verdwijnen. Op sociale media doken berichten op over lege rekken en geruchten dat de witte verpakkingen uit het aanbod zouden verdwijnen. Bij Colruyt zelf reageren ze duidelijk tegenover Het Nieuwsblad: Everyday verdwijnt niet. Wel wordt bekeken in welke productgroepen Boni voortaan de voorkeur krijgt.
De huismerken zijn voor Colruyt een essentieel onderdeel van hun strategie. Everyday staat voor de meest eenvoudige producten zonder franje: basisvoeding, schoonmaakmiddelen of schoolgerief aan de laagste prijs. Dat assortiment blijft bestaan voor wie puur op prijs winkelt. Maar niet elke nieuwe referentie krijgt nog automatisch het Everyday-label. “Voor heel wat productcategorieën past Boni beter bij wat klanten zoeken,” klinkt het bij Colruyt. Daarmee bedoelt de keten dat smaak, duurzaamheid en uitstraling voor sommige klanten minstens even belangrijk geworden zijn als de goedkoopste prijs.
Boni neemt meer plaats in
Het merk Boni Selection bestaat intussen twaalf jaar en heeft een veel breder gamma. Het gaat om producten waar meer aandacht gaat naar kwaliteit, gezondheid en duurzaamheid. Denk aan verse yoghurt, noten, olijfolie, vis of kant-en-klare maaltijden. Die producten liggen steeds vaker op ooghoogte in de winkelrekken en worden ook online meer in de kijker gezet.
Daarnaast is er sinds kort een aparte plantaardige lijn onder de naam Boni Plan’t. Daarmee speelt Colruyt in op de vraag van klanten naar meer vegetarische en veganistische alternatieven. Inmiddels telt die lijn meer dan honderd producten, van plantaardige melk tot spreads en vleesvervangers.
Trend in heel de sector
Ook andere supermarkten maken dezelfde beweging. Zo verdwijnt bij Delhaize het merk 365, dat jarenlang het witte, goedkope label was. De keten kiest ervoor om voortaan alle huismerken onder “Delhaize” te bundelen en werkt daarnaast met de “Kleine Leeuwtjes”, een selectie producten met korting. Bij Carrefour en Lidl zie je hetzelfde gebeuren: de goedkopere lijn wordt kleiner, terwijl er meer geïnvesteerd wordt in de duurdere, maar ook herkenbaardere huismerken.
Retaildeskundigen zien meerdere redenen voor die verschuiving. Tijdens de jaren van hoge inflatie en stijgende energieprijzen lag de nadruk volledig op de goedkoopste producten. Nu die druk wat afneemt, kijken klanten opnieuw vaker naar kwaliteit en duurzaamheid. Voor supermarkten zijn de producten uit het midden- en hogere segment bovendien winstgevender, omdat ze daar meer marge op hebben.
Wat merkt de klant?
Wie vooral op prijs focust, blijft Everyday-producten vinden in de rekken. Maar het aantal Boni-verpakkingen zal verder toenemen. De nieuwe aanpak moet ervoor zorgen dat Colruyt alle soorten klanten kan aanspreken: van prijsbewuste shoppers tot gezinnen die net iets meer verwachten op het vlak van smaak, gezondheid en milieu.