David Dehenauw komt met opvallende voorspelling voor het najaar

12 sep , 16:00Weer
David Dehenauw
Wie uitkijkt naar een koud en droog najaar, moet volgens David Dehenauw voorlopig rekening houden met een ander scenario. De weerman verwacht dat de komende maanden gemiddeld zachter kunnen verlopen dan normaal. Tegelijk neemt ook de kans op extra neerslag toe, vooral later in het najaar.
De grootste zekerheid ziet Dehenauw bij Het Laatste Nieuws momenteel in de temperatuurverwachting. “De gemiddelde temperatuur voor het tijdsvak van september tot begin januari zou wel eens warmer kunnen zijn dan normaal”, legt hij uit. Concreet gaat het volgens hem om de periode van oktober tot en met december, met mogelijk ook nog een deel van januari. In die maanden zou het kwik gemiddeld ongeveer één graad of iets meer boven de gebruikelijke waarden kunnen uitkomen.
Die zachte tendens zou bovendien niet beperkt blijven tot België. Ook in grote delen van Europa wijzen de seizoensmodellen volgens de weerman op hogere temperaturen dan gemiddeld. Dat betekent niet dat er geen koudeprikken of winterse dagen meer mogelijk zijn, maar wel dat het gemiddelde over meerdere maanden waarschijnlijk aan de hoge kant ligt.

Meer regen richting november en december

Voor de neerslag is de voorspelling iets minder uitgesproken. Toch ziet Dehenauw een duidelijke richting in de berekeningen. “Voor de neerslag is het iets moeilijker”, geeft hij toe. “Maar ik zie wel dat de meerderheid van de berekeningen, en ook het gemiddelde, ervan uitgaat dat we vooral in november en/of december meer neerslag dan normaal zouden krijgen.”
Dat zou kunnen betekenen dat het najaar niet alleen zacht, maar ook geregeld nat wordt. Vooral november en december lijken volgens de huidige modellen een grotere kans op bovengemiddelde neerslag te hebben.
Dehenauw benadrukt wel dat seizoensverwachtingen niet hetzelfde zijn als een klassieke weersvoorspelling. Ze kunnen een algemene trend aangeven, maar geen exacte weersituatie voor een specifieke dag bepalen. “Dat was voor de afgelopen zomer al het geval, waarbij je maanden op voorhand vrij gelijklopende voorspellingen zag”, zegt hij. “Nu zie ik dat patroon eigenlijk al vanaf de maand juli opnieuw opduiken voor het komende najaar.”
De komende maanden lijken dus vooral gekenmerkt te kunnen worden door zachte temperaturen en een toenemende kans op natte periodes. Hoe die voorspelling zich precies vertaalt naar het dagelijkse weer, zal pas later duidelijk worden.
loading

Loading