Opgepast: Criminele bende licht honderden Belgen op via Itsme

19 jun , 7:00Binnenland
250618itsme
Een onbekende stem aan de lijn, zogezegd van de fraudeafdeling van Itsme, vertelde slachtoffers dat hun account was benaderd vanuit het buitenland. Om de zogezegde inbraak tegen te houden, moesten ze ‘een toestel ontkoppelen’ via een melding in de app. Maar die klik had een totaal ander gevolg: een online krediet van duizenden euro’s werd op hun naam geactiveerd, zonder dat ze het beseften.
Het oplichtersnetwerk richtte zich doelbewust op mensen die digitaal kwetsbaar zijn, zoals ouderen. Vaak ging het om kredieten tussen 2.500 en 5.000 euro, waarmee dure smartphones werden aangekocht. In sommige gevallen gingen de criminelen nog een stap verder: ze vroegen gsm-abonnementen aan op naam van hetzelfde slachtoffer. Zo raakten sommigen dubbel de dupe van het bedrog.

Spoofing en valse nummers maken truc geloofwaardig

Volgens Het Nieuwsblad gebruikte de bende Belgische gsm-nummers die al op naam stonden van eerdere slachtoffers. Door spoofing leek het alsof de oproepen van een echt en betrouwbaar telefoonnummer kwamen. Daardoor vertrouwde men de oproep, en trapte men sneller in de val. De aangekochte toestellen werden opgehaald in ophaalpunten en daarna doorverkocht.
De lokale politie van Brussel Hoofdstad/Elsene greep eind april in. Op negen plaatsen, vooral in Elsene en Oudergem, vonden huiszoekingen plaats. Daarbij werden zeven mensen opgepakt en werd ook een kilo marihuana aangetroffen. Twee verdachten zitten nog vast, één werd onder voorwaarden vrijgelaten. Vier anderen zijn nog altijd voortvluchtig.

Waarschuwing: dit is nog niet voorbij

Het onderzoek begon al in oktober 2024, nadat een online kredietverstrekker zich burgerlijke partij had gesteld. De buit bedraagt zeker 1,2 miljoen euro, en de politie vermoedt dat het werkelijke aantal slachtoffers hoger ligt. Wie twijfelt aan een oproep over Itsme, wordt aangeraden nooit iets te bevestigen in de app en onmiddellijk contact op te nemen met de bank of met Itsme zelf.
Powered by Newsifier