Waarom men niet ingrijpt aan de pomp ondanks stijgende prijzen

28 mrt , 16:00Financieel
Tankenwinkel
doorNieuws365 Redactie
Terwijl de prijzen aan de pomp records breken, groeit de spanning in de Wetstraat. Tijdens een verhit debat in de Kamer werd premier Bart De Wever (N-VA) scherp op de korrel genomen over het uitblijven van maatregelen tegen de stijgende energiekosten. Terwijl buurlanden ingrijpen, blijft de Belgische regering bij haar standpunt: er is simpelweg geen budgettaire ruimte voor "cadeaus".

De "monitoren"-strategie onder vuur

De oppositie, aangevoerd door fractievoorzitter Barbara Pas (Vlaams Belang), spaarde haar kritiek op de regering-De Wever niet. Volgens haar fungeert de Belgische automobilist momenteel als de "reddingsboei" voor de begroting. Met een staatsaandeel van ongeveer één euro per getankte liter, beschuldigt de oppositie de overheid ervan te cashen op de kap van de burger om het gapende begrotingstekort – een van de grootste in Europa – dicht te rijden.
Waar premier De Wever aangeeft de situatie nauwgezet te "monitoren" alvorens in te grijpen, wijst de oppositie naar een lange lijst Europese landen. Duitsland, Frankrijk, Italië en Oostenrijk namen al concrete maatregelen om de prijzen aan de pomp te drukken. Het voorstel om de accijnzen terug te brengen naar het Europese minimum ligt op tafel als dé manier om de koopkracht te beschermen en Vlaanderen aantrekkelijk te houden voor transport en industrie.

Vastgelopen dossiers en interne vetes

Naast de brandstofprijzen komt ook de algemene werking van de coalitie onder een vergrootglas te liggen. De regering-De Wever kampt met interne verdeeldheid die dossiers blokkeert. Zo ligt de MR dwars bij communautaire gesprekken in de Senaat en heeft regeringspartner Les Engagés zelfs een juridische procedure opgestart tegen het beleid van een minister uit de eigen ploeg. Deze "stilstand" zorgt voor irritatie, zeker nu de koopkracht van de Vlaming onder druk staat door de programmawet, die de accijnzen op stookolie en gas mogelijk nog verder laat stijgen.
Een ander heet hangijzer is de aangekondigde benoeming van Axel Miller als voorzitter van de Federale Participatiemaatschappij. De oppositie herinnerde de N-VA aan hun standpunt uit het verleden, toen de partij nog pleitte voor de vervolging van de oud-Dexia-topman. De huidige plannen om hem nu een topfunctie te geven, worden door critici omschreven als een "middelvinger naar de belastingbetaler".
loading

Loading