Wie “goedkoopste supermarkt” zegt, denkt spontaan aan
Aldi. Toch tonen recente prijsvergelijkingen dat
Colruyt vaak voordeliger uitkomt, zowel bij huismerken als A‑merken. Het verschil zit in meer dan alleen prijskaartjes: het is een bewuste strategie die al jaren consequent wordt toegepast.
Volgens verschillende onderzoeken, onder meer door Test‑Aankoop, blijft Colruyt de prijsleider in België. In een vergelijking van winkelmandjes met een mix van A‑merken, huismerken en basisproducten kwam Colruyt het voordeligst uit. Opvallend: het verschil met Albert Heijn bedraagt gemiddeld 2 procent, terwijl Aldi en Lidl op veel producten duurder zijn dan mensen denken. Dat komt vooral doordat Aldi minder inzet op A‑merken en dus buiten dat segment nauwelijks te vergelijken valt.
Huismerken die de toon zetten
Wie denkt dat Aldi altijd de goedkoopste huismerken heeft, komt bedrogen uit. Colruyt heeft met Everyday en Boni Selection een eigen gamma dat opvallend laag geprijsd is. Test‑Aankoop stelde vast dat Everyday‑producten gemiddeld 14 tot 16 procent goedkoper zijn dan gelijkaardige producten bij Aldi en Lidl. Bovendien past Colruyt de prijzen van die producten aan op de omgeving: in regio’s waar er een sterke concurrent is, zoals een Albert Heijn of een Carrefour Hyper, worden de prijzen extra scherp gezet.
Het resultaat? Sommige Colruyt‑winkels zijn tot 2 of 3 procent goedkoper dan andere vestigingen, enkel en alleen om concurrenten voor te blijven.
Prijsgarantie en minder promo’s
Aldi en Lidl zetten sterk in op vaste lage prijzen, maar Colruyt combineert die aanpak met iets extra: een prijsgarantie. Als je een product elders goedkoper vindt, betaal je het verschil niet. Daardoor werkt Colruyt met minder grote promoties dan sommige andere ketens, maar ben je op het eind van de rit wel goedkoper af.
Die aanpak loont. Uit cijfers van 2023 blijkt dat Colruyt de trouwste klanten heeft van alle Belgische supermarkten. Slechts 15 procent van hun klanten haakte af, tegenover 16 procent bij Aldi en Delhaize.
Het verschil tussen gevoel en realiteit
Het imago van Aldi speelt nog altijd mee: de keten staat bekend als de ultieme discounter. Maar in de praktijk blijkt dat niet altijd te kloppen. A‑merken kosten in België vrijwel overal hetzelfde door vaste prijsafspraken, en bij de huismerken heeft Colruyt de voorbije jaren stevig terrein gewonnen. Daardoor is de perceptie niet langer gelijk aan de feiten.
Wie structureel de prijzen vergelijkt, merkt dat het voordeel van Aldi vaak minder groot is dan gedacht. Het verschil wordt zelfs helemaal weggewerkt zodra je ook rekening houdt met grotere verpakkingen, meer keuzemogelijkheden en de scherpe prijzen in de Colruyt‑winkels dicht bij een concurrent.
Slimmer shoppen door te weten waar het verschil zit
Het loont dus om verder te kijken dan slogans. Een boodschappenlijst die je zowel bij Aldi als bij Colruyt koopt, kost bij Colruyt vaak minder. Vooral gezinnen met een mix van huismerken en A‑merken zien dat voordeel op de kassabon.
Wie op zoek is naar de goedkoopste winkel, komt dus niet vanzelf bij Aldi uit. Colruyt heeft zijn voorsprong vooral te danken aan een consequente prijsstrategie en een netwerk van winkels die snel inspelen op wat de concurrent doet.