Veel Vlamingen haakten af en daarom worden taalcursussen nu pak goedkoper

09 mrt , 9:00Binnenland
Talenonderwijs
Vlaams minister van Onderwijs Zuhal Demir (N-VA) voert een opmerkelijke koerswijziging door in het volwassenenonderwijs. Nadat de tarieven voor taalopleidingen eerder dit schooljaar fors de hoogte in schoten, wordt het inschrijvingsgeld voor Frans, Engels en Duits volgend jaar bijna gehalveerd. Waar een cursist dit semester nog 480 euro neertelde voor een module van 120 lesuren, zal dat vanaf volgend schooljaar dalen naar 270 euro.

Correctie na dalende inschrijvingscijfers

De bijsturing komt er nadat de eerdere prijsverhoging – waarbij het uurtarief naar 4 euro steeg – leidde tot een voelbare terugval in het aantal cursisten. Volgens officiële cijfers liepen de inschrijvingen aan het begin van het jaar met 7 procent terug. Hoewel de daling dit semester stabiliseerde rond de 3 procent, bleek de drempel voor veel Vlamingen te hoog om een taalcursus aan te vatten.
De minister bestempelde deze opleidingen aanvankelijk als "hobby-cursussen" die minder overheidssteun verdienden dan trajecten voor knelpuntberoepen. Nu erkent het beleid echter dat talenkennis cruciaal is om sterker te staan op de arbeidsmarkt, specifiek in de logistiek, de handel en de toeristische sector. Door de prijs te verlagen, wil de Vlaamse overheid de drempel voor werkzoekenden en werknemers die zich willen herscholen opnieuw verlagen.

Nieuwe tariefstructuur en besparingen

De hervorming van het volwassenenonderwijs blijft desondanks een complexe evenwichtsoefening. De Vlaamse regering moet in totaal 50 miljoen euro besparen op de sector. Terwijl talen goedkoper worden, blijven andere beroepsopleidingen duurder dan voorheen en is ook het behalen van een diploma secundair onderwijs op latere leeftijd niet langer volledig gratis.
Om de prijsverlaging voor de populaire taalvakken te financieren, wordt er extra gesnoeid in de omkaderingsmiddelen voor de centra voor volwassenenonderwijs (CVO's). Deze centra staan onder grote druk en moeten keuzes maken over het schrappen van minder rendabele richtingen of het sluiten van kleinere vestigingen. Toch reageren de grote onderwijskoepels opgelucht: door de hercategorisering van Frans, Engels en Duits komen kwetsbare groepen voortaan weer in aanmerking voor een sterk verminderd tarief, wat de sociale toegankelijkheid van het onderwijs ten goede komt.

Wat betekent dit voor de cursist?

Wie van plan is om volgend schooljaar een taalcursus te volgen, kan rekenen op een uurtarief van 2,25 euro in plaats van de huidige 4 euro. De Vlaamse regering zal deze aanpassing naar verwachting aanstaande vrijdag formeel bekrachtigen. Voor cursisten in knelpuntopleidingen blijft het gunstige tarief van 1 euro per lesuur onveranderd van kracht.
loading

Loading