Jarenlang leek de rekensom voor veel gezinnen eenvoudig. Gaat je verwarmingsketel stuk, dan kies je opnieuw voor aardgas — goedkoper in aankoop en vertrouwd in gebruik. Maar die reflex zou de komende jaren wel eens stevig kunnen veranderen.
Wie vandaag nog twijfelt tussen een nieuwe gasketel of een warmtepomp, doet er volgens nieuwe inzichten goed aan om verder te kijken dan enkel de aankoopprijs. Want wat vandaag duur lijkt, zou morgen financieel slimmer kunnen blijken.
Uit een nieuwe analyse van de federale energieregulator blijkt namelijk dat warmtepompen op termijn een financieel interessantere keuze kunnen worden dan verwarmen op aardgas. Al hangt daar een belangrijke nuance aan vast.
Niet elk huis is klaar voor een warmtepomp
De grote misvatting? Dat een warmtepomp automatisch voor iedereen goedkoper wordt. Dat klopt niet. Een slecht geïsoleerde woning kan de beloofde besparing grotendeels onderuit halen.
Volgens de analyse, waarover Belga bericht, zal de rendabiliteit sterk afhangen van hoe efficiënt een woning verwarmd kan worden. Dat betekent concreet: betere isolatie, een verwarmingssysteem dat werkt op lagere temperaturen en een correcte installatie van de warmtepomp zelf.
Met andere woorden: een warmtepomp in een woning die warmte verliest langs ramen, dak of muren, kan financieel een stuk minder interessant uitvallen.
Toch verandert tegelijk het speelveld. De federale overheid besliste eerder al om elektriciteit fiscaal aantrekkelijker te maken en fossiele brandstoffen zwaarder te belasten. Elektriciteit krijgt lagere accijnzen, terwijl aardgas en mazout duurder worden.
Daarbovenop komt een Europese maatregel waarbij ook gebouwverwarming geleidelijk meer onder druk komt te staan via een systeem dat CO2-uitstoot duurder maakt.
Aardgas blijft niet vanzelf de goedkoopste keuze
Voor gezinnen die vandaag verwarmen op stookolie of propaan lijkt de overstap volgens de regulator nog sneller rendabel te worden. Bij aardgas ligt de oefening moeilijker, maar ook daar verschuift het evenwicht.
Opvallend: in Vlaanderen bestaan vandaag al situaties waarin een warmtepomp financieel voordeliger uitkomt, zeker bij goed geïsoleerde woningen met een lager warmteverbruik en efficiënte installatie.
De federale energieregulator zal tegen de zomer advies geven aan minister van Energie Mathieu Bihet over hoe duurzamere verwarmingssystemen extra gestimuleerd kunnen worden. Eén ding lijkt alvast duidelijk: de vraag “gasketel of warmtepomp?” wordt de komende jaren minder evident dan vroeger.