Iedereen kent het wel: je opent de koelkast en ziet een pot yoghurt of een pakje vlees waarvan de houdbaarheidsdatum gisteren is verlopen. Weggooien dan maar? Niet altijd nodig. Veel mensen zijn onterecht bang om producten te eten na de datum op de verpakking, terwijl je vaak nog gerust kan dooreten – als je goed weet waarop te letten. Maar hoe lang is iets écht nog veilig?
Ten minste houdbaar tot (THT) versus te gebruiken tot (TGT)
De verwarring begint meestal al bij de datum zelf. Er zijn namelijk twee types:
- THT-datum (Ten minste houdbaar tot): dit geldt vooral voor droge of gekoelde producten zoals yoghurt, melk, eieren, pasta, koekjes en blikvoer. Na die datum kan de smaak of structuur wat veranderen, maar het is meestal nog perfect veilig om te eten, zolang het er normaal uitziet en ruikt.
- TGT-datum (Te gebruiken tot): dit vind je op verse producten zoals vlees, vis en voorgesneden groenten. Na deze datum kan er wél een risico zijn voor je gezondheid, omdat de kans op bacteriegroei toeneemt. Hier neem je beter geen risico.
Hoe lang kan je iets nog eten na de datum?
Er is geen vaste regel, maar dit is een handig richtsnoer:
- Yoghurt en melk (THT): meestal nog 3 tot 7 dagen houdbaar als ze goed bewaard zijn. Kijk, ruik en proef een klein beetje.
- Eieren (THT): vaak nog 2 à 3 weken na de datum bruikbaar als ze koel zijn bewaard. Doe de watertest: blijft het ei drijven, dan is het niet meer goed.
- Gedroogde pasta of rijst (THT): vaak nog maanden of zelfs jaren veilig, zolang de verpakking gesloten is en het droog bewaard werd.
- Vlees en vis (TGT): hier geldt: niet eten na de datum, zelfs niet als het er goed uitziet.
- Kaas (THT): harde kazen zijn meestal nog weken houdbaar, zelfs met wat schimmel aan de rand (die snij je eraf). Zachte kazen zijn gevoeliger en eet je best binnen enkele dagen na de datum.
Laat je zintuigen mee beslissen
De gouden regel: kijk, ruik, proef (bij twijfel) – maar wees streng bij vlees, vis of verse voeding. Ruikt het zuur of zie je schimmel? Niet eten. Maar een pot yoghurt die twee dagen ‘over tijd’ is en nog normaal smaakt? Die mag gerust nog op.
Zeker nu voedselprijzen stijgen, is het zonde om onnodig weg te gooien. Vertrouw op je zintuigen én het verschil tussen THT en TGT.