Lage gasvoorraad zorgt voor zorgen: dit dreigt met de prijzen gebeuren te gebeuren

25 aug , 15:00Financieel
Gasverbruik
doorNieuws365 Redactie
De Europese energiemarkt krijgt opnieuw een stevige waarschuwing in de aanloop naar de winter. De gasvoorraden zijn duidelijk minder goed gevuld dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar, terwijl de prijzen ondertussen sterk oplopen. Dat zorgt voor nervositeit op de markt, al betekent de situatie voorlopig niet dat er een acuut tekort dreigt.

Voorraden blijven achter

Volgens de meest recente gegevens is ongeveer 62 procent van de Europese opslagcapaciteit gevuld. Dat is uitzonderlijk laag voor eind augustus en het laagste niveau voor deze periode sinds 2009.
Dat is vooral problematisch omdat de komende maanden normaal gezien nog gebruikt worden om een stevige winterbuffer op te bouwen. De Europese Commissie benadrukt dat een opslagniveau van ongeveer 80 procent voldoende moet zijn om de komende winter door te komen, maar daarvoor moeten de komende weken nog grote hoeveelheden gas worden aangevoerd.

Gas wordt opnieuw fors duurder

De spanning is ondertussen al zichtbaar op de energiemarkt. De Europese gasprijs voor levering volgende maand liep maandag op tot ongeveer 68,5 euro per megawattuur. Daarmee staat de prijs op het hoogste niveau in meer dan drie jaar. Ook de Belgische elektriciteitsprijzen voor levering in september zijn sterk gestegen.
Een belangrijke oorzaak is de onrust op de internationale gasmarkt. Europa is sinds de energiecrisis veel afhankelijker geworden van lng, terwijl ook Aziatische landen naar dezelfde ladingen vloeibaar aardgas zoeken. Daardoor kan een verstoring van het wereldwijde aanbod snel voor extra prijsdruk zorgen.

Duitsland springt eruit

Vooral de situatie in Duitsland wordt nauwlettend gevolgd. Het land is de grootste gasverbruiker van Europa, maar de opslagplaatsen waren volgens recente gegevens slechts iets meer dan halfvol.
Toch is er geen reden voor paniek. De Europese gasinfrastructuur is de voorbije jaren uitgebreid en de EU beschikt over meer lng-capaciteit dan voor de energiecrisis. De Europese Commissie zegt momenteel dan ook geen onmiddellijke bedreiging voor de bevoorradingszekerheid te zien.

België staat er iets anders voor

België heeft relatief weinig eigen opslagcapaciteit, maar beschikt wel over belangrijke aanvoerkanalen. Ons land kan gas rechtstreeks ontvangen via verbindingen met onder meer Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk en beschikt daarnaast over de lng-terminal in Zeebrugge. Daardoor is België minder afhankelijk van grote binnenlandse gasvoorraden.
De komende maanden blijven echter cruciaal. Een zachte winter kan de druk aanzienlijk verminderen, terwijl een koude winter in combinatie met nieuwe bevoorradingsproblemen de energieprijzen opnieuw fors hoger kan duwen.
loading

Loading