Elektronische deuren Tesla zorgen voor grote onrust bij veiligheidsdiensten

27 dec , 17:00Verkeer
Tesla
De Amerikaanse verkeersveiligheidsdienst National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) is een nieuw onderzoek gestart naar de deuren van de Tesla Model 3. Aanleiding is een ernstige klacht van een bestuurder die na een ongeval niet uit zijn wagen zou zijn geraakt omdat de elektronische deurontgrendeling het begaf.
Volgens Amerikaanse media gaat het om een structureel probleem dat al langer bekend is binnen het bedrijf.

Batterij valt uit, deuren blijven dicht

Tesla gebruikt bij verschillende modellen een elektronische knop om de deuren van binnenuit te openen. Die werking is afhankelijk van een aparte 12-volt batterij. Net die batterij kan bij zware ongevallen uitvallen, waardoor de elektronische ontgrendeling niet meer werkt.
Hoewel er in theorie ook een manuele noodhendel aanwezig is, blijkt die voor veel inzittenden moeilijk te vinden. In meerdere gevallen zouden slachtoffers niet geweten hebben dat zo’n noodopening bestaat, met dramatische gevolgen.

Klacht na zware crash

Het nieuwe onderzoek van de NHTSA werd opgestart na een brief van een Amerikaanse Model 3-eigenaar die betrokken raakte bij een frontale botsing. Zijn wagen vatte vuur en viel zonder stroom. Omdat de deuren niet opengingen, moest hij zich een weg banen naar de achterbank en een raam inslaan om te ontsnappen. Hij liep daarbij zware verwondingen op en onderging meerdere operaties.
Volgens de Amerikaanse wetgeving moeten noodontgrendelingen duidelijk zichtbaar en makkelijk bereikbaar zijn. Dat is bij Tesla volgens critici niet het geval.

Ingenieurs waarschuwden, ontwerp bleef

Uit een uitgebreid onderzoek van Bloomberg blijkt dat Tesla-ingenieurs al tijdens de ontwikkeling van de Model 3 hun bezorgdheden uitten over het systeem. Toch zou CEO Elon Musk erop hebben aangedrongen het ontwerp te behouden.
De combinatie van een elektronische opening en een weinig zichtbare noodhendel zou inmiddels in verband worden gebracht met tientallen ernstige incidenten, waaronder dodelijke ongevallen bij Model 3 en Model Y.

Probleem niet uniek, maar wel hardnekkig

Tesla is niet de enige autobouwer die experimenteerde met elektronische deurhendels. Ook andere merken kregen in het verleden kritiek, maar bij Tesla blijven de klachten terugkomen. Consumentenorganisaties zoals Consumer Reports wezen eerder al op gebruiksproblemen en riepen fabrikanten op om veiliger ontwerpen te hanteren.
Tesla heeft intussen aanpassingen gedaan aan recente modellen en werkt aan nieuwe ontwerpen voor toekomstige wagens. Toch blijft het huidige onderzoek lopen en geldt het voor miljoenen voertuigen die vandaag nog op de weg zijn.

Ook relevant voor Belgische bestuurders

Hoewel het onderzoek in de Verenigde Staten loopt, is het nieuws ook voor Belgische Tesla-eigenaars relevant. De betrokken modellen rijden ook hier rond en het ontwerp van de deuren is identiek. Europese veiligheidsinstanties volgen dergelijke dossiers doorgaans nauwgezet.
Het onderzoek kan in de toekomst leiden tot aanpassingen, waarschuwingen of zelfs verplichte herontwerpen. Tot zolang blijft de discussie rond Tesla-veiligheid en verantwoordelijkheid van de top van het bedrijf verder oplaaien.
loading

Loading